HOME

ANA SAYFA

ABOUT THE SITE

WEBSİTESİ HK.

SEZAİ TÜRKEŞ

FEYZİ AKKAYA

GALLERY

GALERİ

ARCHIEVES

ARŞİV

MEMOIRS

ANILAR

 

 

 

LINKS

BAĞLANTILAR


1908 - 1998

Sezai Türkeş  Feyzi Akkaya

Anılar  Memoirs 

1907 - 2004

 

 

KIRIMHAN AKINCI ANILARI

(Ref. Feyzi Abimizi de kaybettik...)

Feyzi Akkaya’yı ilk tanıdığımda sene 1971 veya 1972 idi. Feyzi Akkaya adına alınmış ve Temel Enerji tarafından yürütülen H.60 Gökçekaya-Seyitömer-İzmir Enerji Nakil Hattı ile ilgili bir vekaletname almak için İstanbul’a beni gönderdiler..

O gün Feyzi abimiz, Diliskelesindeki Sedef gemiciliğin tesislerinde olduğu için ben de mecburen oraya gittim. Ben en büyük patronlardan biri ile görüşeceğimden kravatlı takım elbiseli vaziyette idim ve vede onu da büyük bir oda ve masa başında bulacağımı düşünüyordum.

Sedef Gemicilikteki görevliler Feyzi Akkaya yı görmek istediğimi anlayınca beni tersanedeki gemi kızaklarından birinin yanına götürdüklerinde ise oldukça şaşırdım.Kot pantolon ve gömlekli işçi tulumlarını giymiş birisi,kasketli kaynak gözlüklü olarak bir geminin omurgasında kaynak yaparken yanındaki ustabaşına da bilgi veriyordu.

“Feyzi abi Ankara’dan gelmiş bu arkadaş” dediklerinde kaynak gözlüğünü kasketinin üzerine çekti ve babacan bir ifade ile

“Hoşgeldin” dedikten sonra “Ağırlayın misafirimizi,çay kahve ikram edin ben 15 dakikaya işimi bitirip geliyorum”diye talimat verdi.

O günden sonra da gerek Temel Enerji, gerekse STFA Enerkom Şirketlerinde çalıştığım 17 yıl süresince patronlarımdan hep gurur duydum.Kazandılar yatırıma harcadılar.Eğitime ,vakıflara harcadılar,hep bu ülkeye bu insanlara bir şeyler ürettiler,yarattılar...

Sonradan da gerek Sezai abi gerekse Feyzi abimiz hakkında bir çok efsaneleşmiş anı yaşadım veya duydum. Bunların bir kısmını daha şimdi aktararak rahmetli abilerimizi anmak istiyorum.

* * *

O zaman STFA İnşaat’ın muhasebe müdürü olan abimiz aktarmıştı.

Feyzi Akkaya şirket fiili yönetiminden ayrılıp çiftlik evinde yaşamaya başladığı sıralarda, muhasebe de bir sayım sırasında kasanın diplerine sıkışmış bir zarf bulurlar. Üzerinde ''Sezai Türkeş emaneti'' diye yazmaktadır. Belli ki uzun sürelerdir orada sıkışıp kalmış ve unutulmuştur. Açarlar ki içinden 10 milyon(diyelim ki zira o zaman hangi para revaçta idi ben de tam hatırlamıyorum) çıkar.

Tabii Sezai abiye götürürler .

“Hemen bunun yarısını Feyzi’ye gönderin. Bizim ortaklığımız herşeyi kapsar kasada tesadüfen bulunan fazla bir parayı bile...”der...

* * *

Bildiğim ve duyduğum kadarı ile Feyzi abimiz yanında hiç para taşımazdı. Şantiyeciliği sırasında Tüm Türkiye’yi karış karış dolaşmıştı. İstanbul’dan İskenderun ( o zaman Kadıncık barajı inşaatı vardı)’a kadar gitse VW arabasını tüm yoldaki benzinciler tanır, benzinini verirler ve faturasını İstanbul merkeze posta ile gönderirler ve mutlaka paralarını da banka havalesi yolu ile alırlardı.

* * *

Bir zamanlar Ankara Macunköydeki Temel Enerji Fabrikasının (5 veya 10 ton bende hatırlamıyorum şimdi) kaldırma kapasiteli park vincinin dizaynını da o yapmıştı. (Ayrıca Hergeleci İbrahim, Koca Yusuf gibi eski Türk pehlivanlarının ismi ile patentlenmiş tonlarca yük kaldırabilen-Libya daki liman inşaatında kullanılan Vinçlerin de tasarımcısı ,icat edeni Feyzi abimizdi.)

Websitesi Yayıncısı Ek Notu: 3,000 Tonluk Kesonları kaldırmak için kullanılan ''Deve'' Portik (Portal vinç) te Feyzi Akkaya tasarımıdır. 

Ayrıca VW arabasının önündeki bagaj kısmında kendi icadı olan bir çamaşır makinesi vardı o zamanlar.

İstanbuldan hareket ettiğinde kirli giysilerini bir mil ile tutturulmuş ve araba hareket ettikçe öne arkaya hareket eden bir saç kazan’a doldurur, suyunu ve deterjanını koyar Ankara’ya kadar araba gittikçe kazanda kirlileri eski şanzumanlı Arçelik çamaşır makineleri gibi çalkalayıp,yıkar parupak eder.Ankara Macunköyündeki fabrikaya girdiğinde tüm yöneticiler, müdürler işçiler onu İdari binanın önünde beklerken arabasını makine müdürlüğünün önüne çeker;
“Evladım bir hortum ile su uzatın” der.ve başlar kendi icadı araba bagajındaki çamaşır makinasından aldığı yıkanmış çamaşırları durulamaya ve hemen orada gerilen bir ipe de asmaya...

İşte rahmetli Feyzi abimiz gizlenmesine gerek duyulabilecek hiç bir kirli çamaşırı olmayan, olanları da herkesin önünde temizleyip asmaktan çekinmeyen , belki artık nesilleri iyice azalan efsane patronlardan biri idi...

* * *

 

 
     

HOME

ANA SAYFA

ABOUT THE SITE

WEBSİTESİ HK.

SEZAİ TÜRKEŞ

FEYZİ AKKAYA

GALLERY

GALERİ

ARCHIEVES

ARŞİV

MEMOIRS

ANILAR

 

 

 

LINKS

BAĞLANTILAR